Skolyoz Korse Tedavisi

"Skolyoz ve golf iyi bir fikir mi?" Bu benim pratiğimde tekrar eden bir soru gibi görünüyor. Bunu ele almadan önce, önce "skolyoz nedir?"

Skolyoz, omurganın orada olmaması gereken bir eğriliğidir. Birinin omurgasına baktığınızda, omurgada herhangi bir eğrilik veya kayma olmadan düz olması gerekir. Skolyoz, 'dönmüş' bir omurga ile başlar ve bunu eğri izler.

Genetik yatkınlık, kimin şiddetli skolyoz alacağını büyük ölçüde belirliyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, çevresel faktörlerin kişinin skolyozunun doğasında ve boyutunda oynadığı rolü göz ardı etmiş oluruz. Bunun için golf sporunu (çevresel faktör) ve skolyozu ele alalım.

Skolyoz ve golf, omurga üzerinde çok sayıda dönme kuvveti yaratır. 'Dönmüş' bir omurganın Skolyoz korsesi 'eğri' veya skolyoz geliştirmenin bir ön koşulu olduğu göz önüne alındığında, golf ve skolyoz çok iyi bir kombinasyon olmayabilir. Bir golf sopasını sallamak, omurganızda rotasyon oluşumunu artırır, bu da skolyozun ilerlemesini teşvik edebilir.

Ailenizde skolyoz varsa veya skolyoz genlerine sahipseniz, skolyozunuzu veya ilerlemesini tetikleyebilecek, şiddetlendirebilecek veya teşvik edebilecek bazı sporlar gibi çevresel faktörlerin hafifletilmesinden faydalanırsınız.

Benim muayenehanemdeki golf tutkunları, en kötü senaryoyu öngörerek, "Skolyoz ameliyatından sonra golfe ne dersiniz... bu görev imkansız mı?" diye soruyorlar. Cevap: Bu, omurganızda kaynaşmış olan omur sayısına bağlıdır.

Skolyoz ameliyatından sonra golf, omurganızda kaç tane omurun kaynaştığına bağlı olarak zor olabilir.

Skolyoz hastaları spinal füzyonu tercih ettiğinde, ortalama olarak omurgalarının %70'inden fazlası kaynaşır. Bir kişinin omurgasında sonuçta ortaya çıkan sınırlı hareket veya rotasyon aralığı göz önüne alındığında, bu senaryoda skolyoz ameliyatından sonra golf oynamak imkansız olurdu!

image

Neyse ki, bir LPGA Tur oyuncusu olan Stacey Lewis için durum böyle değildi. 11 yaşında skolyoz teşhisi konan Stacey Lewis, 7 yıl boyunca sert korse takmaktan herhangi bir düzelme sağlayamayınca ameliyat oldu. Sert destek herhangi bir düzeltmeyi tutamadı; aslında, omurgasında bir çubuk ve 5 titanyum vida içeren ameliyatı seçmeden önce eğrisi 45 dereceye kadar ilerledi. Ama Stacey Lewis şanslıydı. Skolyoz ameliyatı sadece birkaç kemiği kaynaştırdı. Ne yazık ki, onun durumu normal değil, ameliyatı tercih eden çoğu insan, omurgalarındaki kemiklerin kaynaşmış olması, omurganızdaki herhangi bir dönüşü önemli ölçüde azaltıyor olabilir.

Bu devirde ameliyatı düşünen herkesi her zaman uyarırım. Gerçek şu ki, cerrahiye daha iyi, daha güvenli, invaziv olmayan alternatifler var. Ameliyat sonuçları en iyi ihtimalle tahmin edilemez. Son zamanlardaki skolyoz gelişmeleri ve tedavileri göz önüne alındığında, kötü skolyoz cerrahisi sonuçları, skolyoz cerrahisinin sonuçları ile birleştiğinde, risk ödül profili, günümüz ortamında uygulanabilir bir seçeneği garanti etmemektedir. Seçenekleriniz var. İYİ seçenekler. Skolyoz cerrahisine günümüzün daha iyi, daha güvenli alternatifleri hakkında bilgi edinin.

Skolyoz için bir sırt desteği tartışmadan önce, skolyozun ne olduğunu bilmeniz önemlidir. Bir kişinin omurgasının anormal yan yana veya yanal eğriliğine sahip olduğu tıbbi bir durumdur. Bir kişinin skolyozu olduğunda, omurganın kıvrımları şekillerine göre sınıflandırılabilir. Bunlar şunları içerir:

image

• Levoskolyoz-bir "C" şekli oluşturur ve eğrilik sola doğrudur.

• Dekstroskolyoz-geriye doğru bir "C" şekli oluşturur ve eğrilik sağa doğrudur.

• Dekstroskolyoz-bir "S" şekli oluşturur ve omurgada iki eğri vardır.

image

Skolyoz sırt korsesi genellikle yirmi beş dereceye ulaşan eğrilikler için kullanılan tedavi yöntemidir. Doktor bir korse takmanın doğru tedavi olduğuna karar verdiğinde, çocuk genellikle omurga büyümesi durana kadar bir sırt korsesi takmak zorunda kalacaktır, bu da uzun yıllar giyileceği anlamına gelebilir. Bu diş tellerinin çoğu, uyku sırasında bile her zaman takılmalıdır. Duş alırken veya banyo yaparken çıkarılabilirler. Her zaman sırt desteği takmaları çok önemlidir çünkü amaç, omurgalarını her zaman düzgün hizada tutmaktır. Bu, omurganın düz büyümesini teşvik etmeye yardımcı olur. Bazılarının yüzme gibi aktivitelere katılmak için her gün altmış dakika boyunca ateli çıkarmalarına izin verilebilir.

Geçmişte Milwaukee korsesi, mevcut tek skolyoz sırt ateli tipiydi. Etkili bir korseydi ama bir o kadar da hantaldı. Ayrıca boynu sabitleyen metal çubuklara sahipti ve ateli kapatması imkansızdı. Bugün en sık kullanılan korseye Boston korsesi denir. Braket kollarınızın altından başlar ve bir çeşit giysi ile tamamen kaplanabilir. Düşük profilli bir ayraç olarak kabul edilir. Biraz daha rahat olan plastikten yapılmış, tam oturan bir sırt desteğidir. Providence veya Charleston gibi bazı diş telleri sadece uyurken giyilirdi, ancak Boston teli kadar kullanılmazlar.

Genellikle skolyoz sırt desteği, cildinizin tahriş olmasını önlemeye yardımcı olmak için bir fanila veya tişört üzerine giyilir. Gömleklerin yüzde yüz pamuklu olması tercih edilir. Tahriş veya başka bir sorun olmadığından emin olmak için cildinizi izlemenin yanı sıra korse bakımı ve temizliği de yapmanız gerekecektir. İlk başta rahatsız edici görünebilir, ancak alıştıkça tüm normal aktivitelerinize devam edebilirsiniz. Cildinize sürtünmesini önlemek için mümkün olduğunca sıkı giyin.