Öfke Kontrolünde Psikolog Desteği

Bağımlılıkla Mücadelede Psikolog Desteği™Ülkemizde bağımlılıkla mücadele eden kişi sayısının arttığı bu günlerde psikolog desteğinin faydası oldukça görülmektedir. Psikoloji bilimine göre bağımlılık; merak, kötü çevre ortamı ve aile içi yetersiz sevgi gibi nedenlerle bireyin kaygılarından kaçınmak amacıyla maddeye başvurmasıyla başlar. Bağımlılıkla mücadele eden kişiler psikiyatri bölümüne başvurduktan sonra, doktorları tarafından gerekli görüldüğü durumlarda AMATEM (Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezleri) servisine sevk edilir. Burada, bireyler 3 haftadan başlayan sürelerle detox olurken, aynı zamanda her gün psikolog desteğine ulaşabilmektedirler. Bağımlı bireylerin çeşitli yöntemlerle bağımlılıklarından kurtulduğu, ancak bu kişilerin büyük bir yüzdesinin bir süre sonra tekrar bağımlı olduğu bilinen bir gerçektir. Bu da devamlı bi psikolog desteği olmadan iyileşmenin kalıcı olmadığını gösterir.

Madde Bağımlılığında Ne Zaman Psikolog Desteğine Başvurmak Gerekir?

Geçmiş yıllarla karşılaştırıldığında, özellikle pandemi döneminde psikolog ile terapi sürecine girmek daha kolaydır. Psikiyatri alanında bir bireyin bağımlı sayılabilmesi için aşağıdaki maddelerden en az üçünü karşılaması gerekmektedir. Eğer birey en az üç maddeyi yaşıyorsa mutlaka psikolog desteğine başvurmalıdır.

? Kullanılan maddeye tolerans gelişmesi,

image

? Madde kullanımı azaltıldığında ve kesildiğinde yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkması,

? Madde kullanımını denetlemeye yönelik yapılan çalışmaların fayda vermemesi,

? Maddeyi elde etmek, kullanmak ya da bırakmak için çok zaman harcama,

? Madde kullanımı nedeni ile sosyal, mesleki ve kişisel hayatın olumsuz etkilenmesi,

? Maddenin daha uzun ve yüksek miktarlarda alınması,

? Fiziksel ya da ruhsal sorunların varlığını farketmeye rağmen madde kullanmayı sürdürmek.

Madde Bağımlılığında Psikolog Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler?

Başarılı bir terapi süreci için bireyin terapiye karşı istekli olması ve terapi Bu siteye git süreci boyunca iş birliği içerisinde olması gerekmektedir. Bir kaç seans sonra birey kendini iyi hissettiğini düşünse bile süreci yarıda kesmek daha da zararlı olacaktır ve tekrar madde kullanımına sebep olabilir. Genellikle önceki başarısız bırakma deneyimleri bir sonraki bırakma deneyimlerini olumsuz etkilemektedir. Bu sebeple madde bağımlılığı için başlatılan bir tedavi süreci uzmanlara göre en az 3 ay devam etmelidir.

Madde bağımlılığı ile mücadele eden kişilerde, karşılaştıkları can sıkıcı olaylarla tekrar maddeye başvurdukları sık karşılaşılan bir durumdur. Bu durum terapi sürecine zarar vereceği için psikolog desteği veren kişinin her seans gerekli kontrolleri yapması gerekmektedir.