Meme Kanseri Ve Tedavisi

Göğüs kanseriniz olup olmadığını size söyleyebilecek bazı işaretler vardır. Meme kanseri, normal hücreler kontrolsüz bir şekilde bölünüp çoğaldığında oluşur. Bu, daha fazla bir araya gelen ve bir tümör oluşturan ekstra hücrelerin gelişmesine neden olur. Memede ve çevresinde geçmeyen kitlelerin varlığı, meme başının içe dönmesi, memeden akıntı, memeyi kaplayan cilt renginde değişiklik gibi bazı fiziksel değişiklikler olabilir.

image

Göğüste bulunan kitlelerin çoğunun Tiroid tedavisi her zaman kanserli olmadığını unutmayın. Ancak, bunları kontrol ettirmek için bir doktora danışmalısınız. Memeden akıntı da kadınlarda sık görülen bir sorundur ve bu mutlaka bir kanser hastalığına yol açmaz. Meme ucundaki içe dönük değişiklikler genellikle geçicidir ve bazı kadınlarda normal kabul edilir. Bununla birlikte, bu koşullar kalıcı hale gelirse, doktorunuzla tartışılmalıdır.

Meme kanserinin belirtileri bulunduğu evreye göre değişir. Meme kanserinin erken evresinde genellikle belirgin bir ağrı veya herhangi bir belirti yoktur. Meme kanserinin gelişimi aylar veya yıllar alabilir. Hastalık tespit edildikten sonra, kanserin metastazlı yayılma olarak bilinen vücudun diğer bölgelerine yayılmasını önlemek için derhal tedavi verilmelidir.

Meme kanserini kontrol etmenin basit bir yolu meme muayenesidir. Herhangi bir yumru veya diğer anormallikleri bulmak için memenin etrafına ve kolların altına dokunmayı ve hissetmeyi içerir. Muayene genellikle bir kadın doktor tarafından yapılır. Meme kanseri belirtileri için başka bir yaygın teste mamografi muayenesi denir. Bir mamogram, herhangi bir anormal doku büyümesi gösterecek olan memenin bir röntgenidir.

image

image

Meme kanseri, her yaştan kadın için ölümcül hastalıklardan biridir. Hastalığa yakalanma şansını artırabilecek çeşitli faktör riskleri vardır. Araştırma, 50 yaş üstü kadınların 30 yaş altı kadınlara göre meme kanserine yakalanma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Adet döngüsü de meme kanseri riskine kısmen katkıda bulunur. Erken adet gören ve geç menopoza giren kadınlar için risk artıyor. Meme kanseri, çocuk doğurmamış ya da doğum yapıp daha sonra çocuğunu emzirmemiş evli kadınlarda da daha sık gelişir. Diğer bazı faktörler diyet, çevreden radyasyon, genetik ve yaşam tarzını içerir.